Huvitavaid fakte Maardu kohta
Kas tead, mida põnevat peidab endas Maardu?
Maardu pole vaid linn – see on koht, kus ajalugu kohtub kaasaegse elustiiliga, loodus ja kogukond loovad unikaalse atmosfääri ning üllatused ootavad avastamist igal sammul. Oleme kokku kogunud huvitavaid fakte, mis toovad esile Maardu mitmekülgse olemuse ja rikast kultuuripärandit. Heida pilk peale ja avasta, mis teeb Maardust erilise linna!
Legend Maardu linna päritolu kohta
Kallavere küla lähedale ehitati Maardu mõis, mis läks julma ja liiderliku parun Hindenburg von Rilke võimu alla. Paruni juurde tulid pereeluks õnnistust saama kaks noort inimest: Mattis ja Anni. Von Rilke heitis Mattise vanglasse ja tahtis Anni kaitsetust ära kasutada, kuid vana teenijanna vabastas noored salaja mõisast ja käskis neil ära joosta. Parun, kes muutus öösel hundiks, kutsus kokku oma julmad sõdalased ja loomade kujul tormasid nad noori jälitama. Kui hundid olid armunuid juba kätte saamas, palvetas Anni, et sünniks ime. Avanes taevas, välgud ajasid hundid laiali ja taevast tulvav vihm uputas nad. Anni ja Mattis jõudsid Kallavere külla, mis oli katku tõttu inimtühi. Neile tuli vastu vanake (räägitakse, et tema oligi katk), kes otsustas noori säästa, öeldes, et nende soost saab alguse Maardu. Ja nii ka juhtus: küla kasvas ja sellest sai ilus, hubane linn.
2015. aastal leidis see legend kajastamist Kellamäe pargi tiigi äärde paigutatud pronksist skulptuurkompositsioonis „Maardu armunud”. Selle autor on Tauno Kangro.
Maardu sümbol
Peterburi teelt Maardu linna sisenedes köidab pilku suur rõngakujuline skulptuur, mille ümber on põõsastest kujundatud sõna „Maardu“. See Tauno Kangro looming valmis linna 35. aastapäevaks ning sümboliseerib merikarpi – Maardu linna sümbolit. Kohalikud kutsuvad seda hellitavalt „sõrmuseks“, sest kaugelt paistab skulptuur just sellisena.
Kuid miks on just merikarp valitud Maardu sümboliks? Ajalugu viib meid tagasi sajandite taha, mil väikesed kvartsliivaga tsementeeritud merikarbid moodustasid settekivimeid, luues soodsa aluse fosforiidimaakide ladestumisele. Need samad väikesed merikarbid sillutasid teed tööstuslikule tootmisele, mille hiilgeaegadel pakkus Maardu ettevõtetes tööd ligi 2500 inimesele. Nii kannab merikarp endas sügavat tähendust – see on märk linna tööstuslikust minevikust ja kogukonna ühtsusest läbi ajaloo.
Õigeusu kirik
1998. aastal valmis Maardu südames Kellamäe pargi künkal Peaingel Miikaeli kirik, mida ümbritseb kaunis tiigiga park. Kirik, mille projekteeris arhitekt Vlasov, on kahekorruseline punastest tellistest hoone ning kujunenud oluliseks vaimseks ja kultuuriliseks keskuseks. Kiriku ehitamine sai teoks pühendunud inimeste ja kogu maailmast saadud annetuste toel.
Juba 1994. aastal pühitseti alumine kabel püha Sarovi Serafimi nimele Tallinna ja kogu Eesti metropoliit Korneliuse poolt. Sellest ajast alates toimuvad kirikus regulaarsed jumalateenistused, pakkudes kogukonnale võimalust palvetada oma kodulinnas.
Laadad
Kaks korda aastas – kevadel ja sügisel – toimub Maardus laat, mis toob kokku sadu kaupmehi nii Eestist kui ka väljast poolt. Laada külastajatel on suurepärane võimalus osta kõikvõimalikke kaupu: mett, pähkleid, liha, kala, käsitööd, majapidamistarbeid ja vürtse, karusnahatooteid ja käsitsi valmistatud maiustusi.
Maardu laadale on iseloomulik peaaegu kogu kauplemisaja kestev kontserprogramm Lastele pakutakse arvukalt atraktsioone, täiskasvanud saavad samal ajal end kosutada tänavakohvikutes, mis pakuvad erinevate rahvusköökide roogasid. Pidu lõpeb särava ilutulestikuga.
Maslenitsa Maardus
Kevadel peetakse Maardus Maslenitsa pidu, mis kutsub sadu kodanikke rõõmsale talve ärasaatmisele ja kauaoodatud kevadega kohtumisele. Pidu toimub traditsioonilise pannkookide söömise, loominguliste kollektiivide esinemiste, rahvamängude ja võistlustega.
Traditsiooniline rahvapidu on maardulaste südametes väga erilisel kohal, pidustus toob linlasi kokku, et veeta ühiselt üks meeldejääv päev värskes õhus. Tegevusi jätkub terveks päevaks – kohapeal saab nautida kultuuriprogrammi, külastada laata, maitsta traditsioonilisi toite, lüüa tantsu ja võtta osa ka kaasahaaravatest võistlustest ning mängudest. Kommete kohaselt põletatakse pidupäeva lõpus Maslenitsa nukk, mis on alati väga värvikas vaatepilt.
Maardu Ahven
Igal aastal kogunevad Maardu järve äärde jääkalapüügi harrastajad, et osaleda traditsioonilisel võistlusel Maardu Ahven. Kõigi osalejate vahel jagatakse välja auhinnad erinevates kategooriates: suurima ja väikseima kala püüdja, noorim ja vanim kalastaja. Samuti premeeritakse eraldi Maardu edukamat kalameest. See on võistlus, kus peamine on jagada ühist rõõmu oma lemmikharrastuse – kalapüügi – üle.
Kaasav eelarve
Maardu linn kaasab elanikke eelarve kujundamisse aastast 2016. Maardu kaasava eelarve konkurss kannab nime «Kodulinn Kaunimaks" ning selle raames saavad kõik Maardus registreeritud inimesed vanuses alates 16. eluaastat esitada oma ideed linna kaunimaks ja paremaks muutmiseks. Rahvahääletus ja ideede esitamine toimub VOLIS keskkonnas. Kaasava eelarve maht 2025. aastal on 50 000 eurot.
Ideekonkursi raames on rajatud uusi sportimis- ja vaba aja veetmise võimalusi, nagu korvpalliväljak, skatepark, kai ning väliujula, mis rikastavad kogukonna elu. Uued avalikud ruumid, nagu Kallaverre rajatud tantsuplats ja suveestrad, loovad paiku kultuurisündmusteks ja koosviibimisteks, muutes linnaelu veelgi elavaks ja mitmekesisemaks. Loe rohkem lingil
Lapsevankrite paraad
Rahvusvahelise lastekaitsepäeva tähistamise raames toimub Maardus ainulaadne ja värvikas paraad, kus linna peatänavatel saab näha eriliselt kaunistatud lapsevankreid, tõukerattaid, jalutuskärusid ja jalgrattaid.
Sündmus toob kokku kümneid õnnelikke lapsi ja nende vanemaid, luues rõõmsameelse ja meeldejääva atmosfääri. Paraadi saadab elav muusika, lustakad tegevused ja soojad emotsioonid, pakkudes kõigile osalejatele võimalust veeta üks tõeliselt eriline päev.
Maardu 45. juubeliaasta logo
Maardu 45. juubeliaasta logo peegeldab sümboolselt linna olemust ja väärtusi. See on sümbol ühtsusest ja järjepidevusest, meenutades, et Maardu tugevus peitub meie kogukonna erinevustes ja koostöös.
Logo keskmes on üksteise käest kinni hoidvad figuurid, mis sümboliseerivad ühtsust ja solidaarsust. Need esindavad meie linna eripalgelisi inimesi, mitmekesisust ja kogukondi, mis koos loovad tugeva ja eduka Maardu.
Logo värvidel on oma tähendus: oranž esindab Maardu minevikku – linna ajaloo ja traditsioonide alustalasid, mis on meie tänase arengu vundament. Tumesinine sümboliseerib Maardu tänast päeva ja meie inimesi – neid, kes igapäevaselt linna arendavad ja ehitavad, olles oleviku loojad. Rohekas toon peegeldab meie tulevikku – unistusi, visioone ja lootusi, mis suunavad linna edasist arengut ja kasvu.
Tähistame koos linna saavutusi ja ühiselt vaatame tulevikku, mille loome koos!