Menüü
 
Teavitused
  • Maardu lugu

Maardu lugu

Meie ajalugu ja pärand

Maardu lugu algas ametlikult 1980. aastal, kui piirkond sai linnaõigused, kuid selle ajalugu ulatub tagasi sajandite taha. Esimesed kirjalikud andmed Maardu mõisa kohta pärinevad aastast 1397. Mõis oli omal ajal oluline piirkondlik keskus, mida ümbritsesid viljakad põllumaad ja tihedad metsad. 20. sajandil sai Maardu tuntuks oma tööstusliku arengu poolest.

Fosforiidimaardlate avastamine ja kaevandamine tõid kaasa piirkonna kiire majandusliku tõusu. Kaevanduste tegevus ning tööstuse areng andsid aluse tänapäevasele Maardule, mille juured on tihedalt seotud tööstusliku pärandiga. Nõukogude perioodil arenes Maardu edasi kui oluline tööstuslinn.  Muugale ehitati sadama,  rajati uusi elurajoone ja taristut, mis muutis linna atraktiivseks nii kohalikele elanikele kui ka uutele tulijatele. Selle aja jooksul loodi ka mitmeid tänaseni tuntud maamärke ja rajatisi, mis rikastavad linna kultuuripärandit.

Täna on Maardu kaasaegne ja mitmekülgne linn, mis austab oma ajaloolist pärandit ja vaatab julgelt tulevikku. Jalutuskäik läbi linna viib teid mööda ajaloolistest paikadest, nagu Maardu mõis ja Maardu järv, mis jutustavad linna pika ja värvika ajaloo lugusid.

1236

Maardu asula esmamainimine kirjalikes allikates.

1397

Maardu mõisa esimene kirjalik mainimine.

1920

Esimene fosforiidikaevandus Maardu lähedal Ülgase külas. Maardu asulast sai fosforiidi kaevandamise tõttu tööstusasula.

1939

Alustati Eesti Fosforiidi tsehhi ja karjääride ehitust.

1950-ndate aastate lõpuks oli ehitatud võimas Eesti Fosforiidi keemiatehas, mis kaevandas miljoneid tonne fosforiidimaaki. Tehasel olid selle aja kohta kohta kõige kaasaegsemad seadmed. Kokku toodeti 15 erineva nimetusega toodet.

1951

Maardu sai alevi õigused.

1963

Linnatüüpi Maardu alev läks Tallinna alluvusse.

17.07.1980

Maardu alev sai linnaõigused, jäädes samas Tallinna haldusalluvusse.

1957

Praeguse Kallavere Keskkooli hoone ehitus.

1964

Praeguse Maardu Põhikooli hoone ehitus.

1982

Muuga sadama ehituse algus, mis andis tõuke uue elamurajooni väljaarendamiseks Maardus.

1987

Praeguse Maardu gümnaasiumi hoone ehitus.

07.11.1991

Kinnitati Maardu linna omavalitsuslik staatus. Eesti Vabariigi Ülemnõukogu Presiidiumi seadluse allkirjastas ülemnõukogu esimees Arnold Rüütel. Haldus- ja juhtimisvolituste eraldamine andis linnale võimaluse iseseisvalt areneda.

1998

Tiigi lähedal asuvasse Kellamäe parki ehitati Peaingel Miikaeli õigeusu kirik, mis koosneb alumisest kirikust – Sarovi Püha Serafimi kirikust ja ülemisest kirikust – Peaingel Miikaeli kirikust.

2001

Alguse sai traditsioon pidada sügiseti Sorotšinski laata, kus lisaks kauplemisele leiab aset ka rikkalik kultuuri- ja meelelahutusprogramm. Viimastel aastatel kannab laat nime Etnolaat

2016

Ideekonkurss „Kodulinn kaunimaks” – esmakordselt hakati Maardus linnaelanikke kaasama linnaeelarve koostamise protsessi.

2018

Kaasaegse Muuga lasteaia ehitamine ja avamine

2022

Muuga lasteaia teise hoone ehitus ja avamine

2023

Uue Maardu Sotsiaalmaja ehitus ja avamine

Kontaktid

Maardu Linnavalitsus
Maardu Linnavalitsus, 1, Kallasmaa, Maardu, Harju County, 74111, Estonia
Leia kiirelt Leia kiirelt